Na Podkarpaciu powstał chodnik zmniejszający zanieczyszczenie powietrza

Autor: EM
2015-07-09

Od niedawna w podrzeszowskiej gminie Boguchwała można korzystać z chodnika, który eliminuje zanieczyszczenie z powietrza. Jak to możliwe? Wyjaśniamy poniżej.

 

Odremontowany chodnik łączący Zgłobień z Wolą Zgłobieńską to pierwsza tego typu inwestycja na Podkarpaciu. Do jego budowy użyto cementu o specjalnych właściwościach, umożliwiających pochłanianie szkodliwych tlenków azotu ze spalin samochodowych – wyjaśnia Piotr Klimczak, zastępca burmistrza w UM Boguchwała. Koszt tej inwestycji to prawie 800 tys. zł, z czego pół miliona zł dołożyła Unia Europejska.  

 

Trochę chemii i fizyki…

Kostka brukowa, z której zbudowano chodnik, tak dobroczynny wpływ na środowisko ma dzięki nanometrycznemu dwutlenkowi tytanu TiO2, zawartemu w zastosowanym do jej produkcji cemencie. Pod wpływem promieniowania UV i działania fotokatalizatora TiO2 dochodzi do utlenienia szkodliwych tlenków azotu NOx zawartych w spalinach do bezpiecznych jonów azotanowych NO3. Te z kolei osadzają się na powierzchni chodnika. Jak łatwo się domyślić, później kluczową rolę odgrywa deszcz, który spłukuje zanieczyszczenia z chodnika. Dzięki temu mieszkańcy gminy mogą oddychać czystszym powietrzem i do ludzkiego organizmu przedostaje się mniej szkodliwych substancji. Przykład? Tlenki azotu, które wpływają negatywnie m.in. na śluzówkę oka, zmniejszają także zdolność krwi do przenoszenia tlenu.

 

Na Podkarpaciu i gdzie jeszcze?

Technologia ta powstała w Niemczech. Stosuje się ją m.in. do produkcji dachówek betonowych, ekranów dźwiękochłonnych, okładzin tunelów czy paneli elewacyjnych – wszędzie tam, gdzie występuje duże natężenie spalin i jest potrzebna redukcja zanieczyszczeń.

W Polsce przy użyciu ekologicznego cementu TioCem powstały chodniki i ścieżki rowerowe w Nowej Soli i Zielonej Górze, a także place w Choruli i Wieluniu oraz ekologiczny budynek w Krakowie. Teraz do tej listy można dopisać również  ekologiczny chodnik w gminie Boguchwała.

Każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o cemencie TioCem oraz innowacyjnej technologii TX Active, zapraszamy 19 lipca br. na stadion sportowy w Zgłobniu. Odbędzie się wtedy otwarty Zgłobieński Piknik Ekologiczny „Przyjaźni środowisku”. Na wszystkich uczestników czekać będą atrakcyjne konkursy i atrakcje służące zwiększeniu świadomości ekologicznej. W wydarzenie zaangażowali się również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, którzy podczas eventu poprowadzą cykl spotkań pt.: „Bezpieczna droga do szkoły i domu”.

 

Źródło: forbes.pl, laboratoria.net