Mieszkańcy Podkarpacia mogą starać się o dofinansowanie wymiany węglowych pieców C.O.

Autor: Marta Sanocka
2017-05-09

Mieszkańcy Podkarpacia mogą starać się o dofinansowanie wymiany węglowych pieców C.O

 

Ruszył program „Przyjazny Dom” realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Od wczoraj, czyli 8 maja 2017 do 22 maja trwa nabór wniosków o dotacje i preferencyjne kredyty na wymianę pieców centralnego ogrzewania, na bardziej ekonomiczne i tym samym ekologiczne. Program został uruchomiony po raz pierwszy w naszym województwie. Kolejny nabór planowany jest jesienią bieżącego roku. Wnioski będą przyjmowane  wówczas od 4 do 18 września.

O dofinansowanie mogą starać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, której inwestycja dotyczy. Jednym z warunków jest nie prowadzenie działalności w miejscu, gdzie planowana jest wymiana.

Inwestycje, które mogą zostać objęte pomocą to działania polegające na wymianie źródła ciepła w budynkach lub lokalach mieszkalnych, w których dotychczas do ogrzewania służył wyłącznie węgiel. Dofinansowaniem objęte są kotły gazowe, kotły olejowe, kotły elektryczne, kotły opalane biomasą oraz przyłącza techniczne do scentralizowanego źródła ciepła.

Osoby, które zdecydują się ubiegać o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, mogą liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 20% inwestycji, nie więcej jednak niż 3 tys. złotych. Ponadto mogą uzyskać preferencyjny kredyt w wysokości 10-12 tys. złotych, którego spłata rozłożona zostanie na 10 lat. Jego oprocentowanie to 2%. Do wykorzystania jest kilka milionów złotych.

Do kosztów kwalifikowanych zaliczany jest: zakup kotła i czujnika tlenku węgla oraz zakup węzła cieplnego. Kosztem niekwalifikowanym jest natomiast demontaż poprzedniego źródła ciepła, rozruch technologiczny instalacji i urządzeń, koszt nadzoru nad realizacją inwestycji, roboty inwestycyjne prowadzone wewnątrz budynku, przyłącz do centralnej sieci cieplnej, pozostałe koszty związane z montażem kotła.

W ramach projektu można będzie także skorzystać z bezpłatnych porad doradców energetycznych, którzy podpowiedzą nie tylko osobom fizycznym ale również samorządom i firmom jak zmodernizować budynki, aby zmniejszyć koszty ogrzewania.

Wnioski przyjmowane są w formie papierowej w Biurze Funduszu pod adresem: 35-025 Rzeszów, ul. Zygmuntowska 9 oraz jego przedstawicielstwach zamiejscowych w Przemyślu i Krośnie.

Więcej informacji o naborze znajdziecie tutaj: http://www.bip.wfosigw.rzeszow.pl/index.php/przyjazny-dom/699-program-qprzyjazny-domq-nabor-wnioskow-nr-12017