Masz pomysł na biznes ale nie wiesz jak zacząć? Tego nie podpowie Wikipedia!

Autor: Agnieszka Jamrogiewicz
2015-12-23

 

Czy chciałbyś być swoim szefem? W swojej pracy często spotykam ludzi, którzy na to pytanie odpowiadają twierdząco.

Często jednak okazuje się, że nie wierzą tak naprawdę w to, że ich  pomysł zadziała na rynku.  Nie wiedzą też jak się do tego zabrać.

A jeśli czegoś nie wiemy to... sięgamy do internetu, oczywiście !

Prędzej czy później przedsiębiorczy młody człowiek natrafi na hasło : startup.

Przeczyta w Wikipedii: przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja stworzona w celu poszukiwania modelu biznesowego, który gwarantowałby jej rozwój.

 

Pomyśli : To coś dla mnie! Świetnie, tylko co dalej? Tego Wikipedia  już nie podpowiada.

 

Startup z założenia tworzy nową ideę, nowy produkt, usługę, która nie ma jeszcze opracowanego modelu biznesowego. Zazwyczaj przybiera formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na zewnętrznych inwestorów.   - wyjaśnia Kinga Jurkiewicz laureatka  konkursu Kanwa Przedsiębiorczych, przedstawicielka Podkarpackiej Koalicji Startupów Inup.

 

Koalicja Startupów Inup  zrzesza środowisko startupów z  województwa  podkarpackiego. Swoją działalność rozpoczęła od luźnych spotkań oraz warsztatów.

 

Jak podkreśla Kinga Jurkiewicz,  docelowo chce być miejscem gdzie wykluwają się nowe pomysły, a dzięki  wspólnemu działaniu jest możliwość połączenia ich ze środowiskiem zewnętrznym i stworzenia z nich dochodowych przedsięwzięć dla ich pomysłodawców i twórców.

 

Wśród kolejnych pytań jakie zada sobie młody poszukiwacz drogi do sukcesu znajdzie się na pewno takie: Czy ktoś już przeszedł taką ścieżkę i odniósł sukces?

 

Odpowiedz brzmi : TAK!

 

Poznajcie Monikę Homa – właścicielkę firmy VEGA ZDROWIE oraz współtwórczynię projektu Poznaj Smak Zdrowia,  który jest członkiem Podkarpackiej Koalicji Startupów Inup.

 

Pani Moniko, Co w praktyce oznacza dla firmy członkostwo w In up?

 

Chociażby to, że Pani nas zauważyła!  Logo projektu Poznaj Smak Zdrowia jest umieszczone na stronie Podkarpackiej Koalicji Startupów, jest to więc dla nas wsparcie marketingowe i medialne.

 

Co wspomina Pani jako najtrudniejsze na początku działalności firmy?

 

Jestem pierwszą osobą w rodzinie i wśród znajomych, która założyła własny biznes, wszystkiego więc musiałam uczyć się sama. Zrobiłam studia podyplomowe, brałam udział w wielu szkoleniach, zarówno w tematyce mojej branży, ale także z dziedziny rozwoju osobistego, zarządzania sobą, umiejętności miękkich, finansów itp. Początki rzeczywiście były trudne, przede wszystkim w pozyskaniu klientów, gdy nie jest się jeszcze znanym na rynku. Początkowo moimi klientami byli znajomi, a oni polecali moje usługi innym osobom itd. Będąc właścicielem jednoosobowej działalności spełnia się funkcje nie tylko specjalisty w swojej dziedzinie, w moim przypadku coacha i trenera zdrowia oraz diagnosty organizmu, ale także jest się szefem, marketingowcem, sprzedawcą, księgową, organizatorem wydarzeń... np. prowadząc stronę internetową i bloga kulinarnego jestem też kucharzem, grafikiem komputerowym i fotografem :) Ale to wszystko sprawia, że wciąż się rozwijam, w mojej działalności nie ma miejsca na nudę :)

 

Jak powstał pomysł na to, co chce Pani robić?

 

Pomysł na działalność powstał na podstawie moich własnych przeżyć i z potrzeby serca, by pomagać innym osobom odzyskać zdrowie, tak jak ja to zrobiłam. Naturalne metody wspomagania organizmu i zmiana sposobu odżywiania oraz sposobu myśleniu pozwoliły mi pokonać depresję oraz astmę i alergię, z którą zmagałam się przez 20 lat życia. Dziś jestem osobą pełną energii, a dobre samopoczucie pozwała mi realizować moje marzenia i cele. Zdrowie jest moją pasją i postrzegam je w wymiarze holistycznym: fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. Jestem zwolenniczką medycyny żywienia, wierzę, że organizm karmiony nieprzetworzoną żywnością, przywrócony do równowagi ma zdolności samouzdrawiania. Tylko trzeba mu na to pozwolić..

Współcześnie mnóstwo osób zmaga się z alergiami, chorobami autoimmunologicznymi, nowotworami.. Podczas moich wykładów i warsztatów pragnę przekazać wiedzę, że nie jesteśmy skazani na leki, możemy odzyskać zdrowie poprzez odpowiednie odżywianie, zadbanie o organizm, zniwelowanie stresu.

 

Naturalne metody dbania o siebie i zdrowe odżywianie jest teraz można powiedzieć„trendy”. Warsztaty zdrowego gotowania Poznaj Smak Zdrowia wpisują się w tę modę i na pewno cieszą się dużym zainteresowaniem, prawda?

O tak! :) I mam nadzieję, ze ta "moda" na zdrowie nigdy nie przeminie! Pomysł na warsztaty zrodził się na podstawie moich doświadczeń w pracy z klientami, od których często słyszę pytanie: co jeść, by jeść zdrowo? Co jeść, gdy nie tolerujemy pewnych produktów, np. glutenu, jajek lub nabiału? Sama się z tym zmagałam! Zrobiłam ogromną rewolucję w mojej kuchni i zaczęłam układać przepisy, tak powstał mój blog www.vegazdrowie.pl. W Internecie możemy znaleźć mnóstwo przepisów. Są jednak osoby, które zniechęcają się nowo brzmiącymi nazwami składników lub wydaje im się, że nie poradzą sobie z przyrządzeniem potrawy. Dlatego podczas warsztatów Poznaj Smak Zdrowia przekazujemy praktyczną wiedzę na temat odżywiania, a uczestnicy warsztatów samodzielnie przygotowują smaczne i zdrowe posiłki. Takie spotkania są też fajnym pomysłem na poznanie nowych osób, integracje i kreatywne spędzenie czasu. Projekt Poznaj Smak Zdrowia nie powstałby, gdyby nie połączenie sił z Pauliną Kawą, trenerką rozwoju osobistego, osobą niezwykle kreatywną i pracowitą, która od razu podchwyciła pomysł organizacji takich warsztatów. I to pokazuje, że wspólnie można zdziałać dużo więcej :)

 

Wiele się słyszy o tzw. świadomym rodzicielstwie. Z reguły odnosi się to samej decyzji o posiadaniu dzieci. Pani natomiast rozumie je chyba nieco inaczej, skoro proponuje Pani także warsztaty z „ przedrodzicielstwa”. Co to znaczy? Czy to konkurencja dla klasycznych „szkół rodzenia”?

 

Projekt "Zanim Zajdziecie", to moje kolejne "dziecko", które powstało także z doświadczeń z pracy z klientami i moich obserwacji. Skierowany jest on do osób, które kiedykolwiek zostaną rodzicami, zarówno do kobiet jak i do mężczyzn. Widzę ogromną potrzebę szerzenia świadomości, wśród przyszłych rodziców. Obecnie wiele par zmaga się z trudnościami w zajściu w ciąże oraz utrzymaniem ciąży. Wynika to z czasów, w których żyjemy. Zanieczyszczone środowisko, elektrosmog, przetworzona żywność, stres.. to wszystko osłabia organizm przyszłej matki i przyszłego ojca. Wraz z Ewą Gyurkovich i Magdaleną Nabożną, dwiema wspaniałymi matkami przygotowałam plan dwudniowych warsztatów, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak przygotować zarówno ciało jak i ducha na  bycie rodzicem zdrowego dziecka.

 

Jak z perspektywy czasu ocenia Pani decyzję o założeniu własnej firmy? Czy to się opłaca, kolokwialnie ujmując?

 

Jeżeli, robimy to co kochamy, co wynika z naszej wewnętrznej pasji, to zawsze się opłaca! :) I tak jest dokładnie w moim przypadku.

 

Jakie cechy Pani zdaniem decydują o sukcesie młodego przedsiębiorcy?

 

Na pewno wytrwałość. Jestem zwolenniczką filozofii Kaizen, czyli metody małych kroków. I trzeba być tożsamym z tym co się robi. Ja mam w sobie pragnienie pomagania ludziom w podniesieniu ich jakości życia, pomysły same przychodzą wtedy do głowy i nigdy nie brakuje motywacji do dalszego działania.

 

Czym jest dla Pani biznes?

 

Biznes to przede wszystkim relacje. Zdarzyło mi się poznać moich klientów np. w autobusie lub sklepie, podczas spontanicznej rozmowy. Moja praca jest moja pasją, opowiadam więc o niej bardzo naturalnie. Podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich, osoby ciągle pytają mnie o sprawy związane ze zdrowiem i odżywianiem, czasem "złoszczę" się, że chcę pogadać o czymś kompletnie nie związanym z moja profesją :) Jednak nigdy nie tracę okazji, do przekazania informacji na temat tego jak odzyskać i utrzymać zdrowie.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 Wniosek ?

 

Do pasji i energii w budowaniu relacji, o których mówi Pani Monika trzeba dodać to o czym mówi wspomniana  przedstawicielka Inup Kinga Jurkiewicz, pytana o cechy przedsiębiorstwa „skazanego na sukces” : Potrzeba po prostu szczęścia, kluczowy jest również dobry zespół, pieniądze nie pojawiają się zazwyczaj na początku, co za tym idzie, trzeba pracować bez wynagrodzenia nie wiedząc czy pomysł się uda, a to wymaga charakteru, wytrwałości, pokory i wiary we własny sukces.

 

I mamy idealny przepis na biznes. Proste, prawda? 

Do dzieła!

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj tu :

 

Podkarpacka Koalicja Startupów

 https://inup.pl

VEGA ZDROWIE Monika Homa

http://vegazdrowie.pl

fot. Magdalena Grygiel