Kto musi obawiać się fiskusa w 2016 roku?

Autor: Justyna Nowotarska
2015-10-26

W 2016 roku fiskus, jak wynika z przygotowanych przez MF głównych założeń Krajowego Planu Działań Administracji Podatkowej na 2016 r., zainteresuje się m. in. takimi branżami jak: usługi finansowe, doradztwo podatkowe i prawne. Zwróci również uwagę na motoryzację, nieruchomości, czy też handel tytoniem i produktami spożywczymi.

W związku z tym, że w  tych branżach od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. stwierdzono najwięcej nieprawidłowości podatkowych, urzędy skarbowe będą badać podmioty, bez względu na to, czy są to podmioty małe czy duże.

Powodem kontroli usług finansowych jest głównie ich niematerialny charakter, co powoduje, że organy podatkowe nie są w stanie ustalić ich wartości faktycznej.

Dobra wiadomość jest taka, ze fiskus nie będzie kontrolował wszystkich firm, przykładowo doradztwa podatkowego, prawnego. Chodzi o to, aby wziąć pod uwagę te usługi, które wydają się być fikcyjne i mają na celu zawyżanie kosztów, aby w ten sposób zaniżyć podatek dochodowy oraz należny VAT. Pod względem formalnym są dokumentowane one fakturami, lecz nie kryją się za nimi faktyczne świadczenia.

MF ma świadomość, że nieuczciwe osoby i firmy sprowadzają samochody z zagranicy i dokonują ich odsprzedaży w kraju, nie rejestrując przy tym działalności gospodarczej i nie wykazując żadnych transakcji. Często też, ich umowy kupna – sprzedaży zawierają dane niezgodne z rzeczywistością, najczęściej zaniżone ceny zakupu samochodów.

Fiskus weźmie pod lupę również nieprawidłowości istniejące na rynku nieruchomości. Podatnicy, którzy uczestniczą w wielokrotnej sprzedaży nieruchomości po zawyżonej lub zaniżonej cenie w celu uzyskania zwrotów VAT, będą poddani szczególnej kontroli.

Wyłudzenia VAT zdarzają się również w handlu hurtowym, w szczególności towarami z importu, zwłaszcza z krajów azjatyckich. Resort wie, że mogą działać na rynku fikcyjni importerzy, którzy występują w dokumentach, faktyczni importerzy – faktycznie wprowadzający towar do obrotu oraz fikcyjni hurtownicy, czyli tzw. ,,słupy” pośredniczące w handlu. Ich działania maja ułatwić wyłudzenie VAT. W takich transakcjach specjalizują się podmioty handlujące takimi towarami, jak: żywność, napoje i papierosy.

 

Źródło: biznes.interia.pl