Krosno Glass wyda 200 mln zł na inwestycje

Autor: Marta Sanocka
2018-03-03

Krosno Glass wyda 200 mln zł na inwestycje

 

W ramach przyjętej na lata 2018-2023 strategii rozwoju Krosno Glass zamierza przeznaczyć na remonty, wymianę maszyn oraz automatyzację procesów pakowania, kontroli jakości i transportu blisko 200 mln zł.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2016 roku Krośnieńskie Huty Szkła Krosno, po 7 latach upadłości likwidacyjnej, kupił fundusz inwestycyjny Coast2Coast Capital z siedzibą w Republice Południowej Afryki. Obecnie wartość rocznej sprzedaży krośnieńskiej huty sięga 220 mln złotych. W wyniku realizacji założonej strategii, za 5 lat ma ona podwoić tę wartość.

W ramach inwestycji planowana jest kompleksowa modernizacja huty wraz z zapleczem. Jej celem jest zwiększenie portfela przyjmowanych zamówień. Oprócz unowocześnienia wszystkich linii produkcyjnych i wymiany maszyn planowane jest zautomatyzowanie niektórych procesów, takich jak  pakowanie, kontrola jakości oraz wprowadzenie usprawnień transportu. Poza tym do 2020 roku najstarszy z obecnie użytkowanych pieców hutniczych, ma zostać zastąpiony nową wanną hutniczą W-3.

W ramach planowanych inwestycji powstanie także centrum logistyczne, którego zadaniem ma być przede wszystkim usprawnienie obsługi transportu, co z kolei ma przynieść w przyszłości znaczne oszczędności dla firmy. Ma ono powstać do połowy 2019 roku. Jego budowa planowana jest na terenie należącym do huty zlokalizowanym przy ul. Tysiąclecia w Krośnie. Budowa tego obiektu pozwoli na likwidacje magazynu zewnętrznego oraz usprawni obsługę zamówień. Nie są to jednak jedyne korzyści z jego powstania. Planowane jest bowiem skomercjalizowanie blisko 60% jego powierzchni. W Krośnie brakuje tego typu obiektu, dlatego zarząd krośnieńskiej huty liczy na dodatkowe dochody z jego wynajmu. Obecnie trwają prace mające na celu zebranie wszystkich niezbędnych do rozpoczęcia budowy dokumentów, opinii i pozwoleń.

Za inwestycjami w infrastrukturę pójdzie także wzrost zatrudnienia. Wraz ze wzrostem mocy produkcyjnych zakładu, planowana jest rekrutacja m.in. specjalistów do zespołów hutniczych, tj. hutników, szlifierzy, zdobników, kuglerów, a także operatorów maszyn w dziale produkcji automatycznej. Przewidywany jest również  rozwój działu sprzedaży, gdzie także przewidywany jest wzrost zatrudnienia.

Modernizacja huty w Krośnie ma na celu przede wszystkim zwiększenie sprzedaży jej produktów. Obecnie szklane wyroby z Krosna sprzedawane są do ponad 60 krajów świata. Realizacja strategii pozwoli na zwiększenie udziału w dotychczasowych rynkach, a także na pozyskanie nowych kontrahentów.

 

O historii legendarnej huty szkła w Krośnie możecie przeczytać tutaj:

https://www.ppg24.pl/z-historii-podkarpackiej-gospodarki-najslynniejsza-huta-szkla-w-europie,1685.html

 

Źródło: http://forsal.pl