Kolejne kraje wprowadzają zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

Autor: Marta Sanocka
2017-08-30

Kolejne kraje wprowadzają zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

Na naszych oczach rozpoczyna się rewolucja w motoryzacji. Ze względu na duże zanieczyszczenie środowiska, jakie powodują spaliny, szczególnie w dużych miastach, wiele krajów postanowiło je wyeliminować, wprowadzając zakaz sprzedaży samochodów spalinowych.

 

Kraje, które wprowadziły zakaz sprzedaży aut spalinowych

Wielka Brytanie jest jednym z państw, które w ostatnim czasie wprowadziły taki zakaz. Zacznie on obowiązywać od 2040 roku. Podobnie jest we Francji, która wyznaczyła tę samą datę. Dużo bardziej radykalni są Norwegowie i Holendrzy, którzy postanowili zakazać sprzedaży samochodów spalinowych już w 2025 roku, czyli już za 8 lat. Wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów spalinowych nie oznacza jednak, że z norweskich i holenderskich ulic już w 2025 roku znikną zupełnie samochody spalinowe. Jeździć bowiem można będzie nimi nadal. Zostaną one stopniowo wyeliminowane, kiedy zużyją się na tyle, aby trafiły na złom.

Plusy i minusy samochodów elektrycznych

Zdecydowanie największą wadą samochodów elektrycznych jest ich mały zasięg. Oznacza to, że aby odbyć dłuższą podróż, trzeba je ładować w trasie. Nie byłoby to problemem, bo przecież tradycyjne auta także trzeba tankować, jadąc w dłuższą podróż, gdyby nie fakt, że naładowanie auta elektrycznego może zająć nawet 30 minut. W efekcie znacznie wydłuży to czas podróży. Można jednak uznać, że politycy podejmując decyzję o wprowadzeniu zakazu, przyjęli że za kilkadziesiąt lat samochody te zostaną udoskonalone i znacznie zwiększy się ich zasięg i jednocześnie skrócony zostanie czas ich ładowania. Dzięki temu będą one mogły służyć także do dalszych podróży, np. wjazdów na wakacje, a nie tylko jak do tej pory, przede wszystkim jako auta miejskie służące dojazdom do pracy. Obecnie nie ma również zbyt wielu stacji, gdzie moglibyśmy naładować samochód. Jednak wraz ze wzrostem popularności samochodów elektrycznych z pewnością się to zmieni, szczególnie że wprowadzone regulacje prawne są doskonałą bazą dla tworzącego się rynku samochodów elektrycznych.

Rozwiązanie na ładowanie

Wiele zespołów badawczych na całym świecie prowadzi prace nad tym, aby ładowanie samochodów elektrycznych było szybkie i łatwe. Powstał pomysł zamontowania w drodze specjalnych zespołów cewek magnetycznych, które wytwarzając słabe pole magnetyczne, będą oddziaływać na cewki znajdujące się w aucie, ładując w ten sposób baterie. Inną koncepcją ładowania aut elektrycznych są panele fotowoltaiczne, które pozwalają pozyskiwać energię ze słońca. Rozwiązania te są testowane i udoskonalane przez konstruktorów z całego świata, minie jednak jeszcze sporo czasu, zanim doczekają się produkcji seryjnej i staną się powszechne na drogach.

Źródło: forbs.pl