Już nie długo Polska może stać się centrum innowacyjności w Europie

Autor: Marta Sanocka
2017-11-13

Już nie długo Polska może stać się centrum innowacyjności w Europie

 

Podczas Kongresu Innowacyjnej Gospodarki, Wicepremier, minister finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu powiedział, że w 2030 roku Polska może stać się potęgą na rynku nowych technologii. Zaznaczył także, że nasz kraj będzie aktywnym uczestnikiem nadchodzącej IV rewolucji przemysłowej.

Wicepremier zauważył, że Internet Rzeczy to coraz wyraźniejszy trend, zawłaszcza w branży AGD, który nie długo doprowadzi nas do kolejnej rewolucji przemysłowej. Potencjał Polski w tworzeniu inteligentnych produktów jest ogromny. Nasz kraj jest trzecim producentem sprzętu AGD w Europie. Koncerny lokują u nas już nie tylko zakłady produkcyjne, ale również swoje centra badawczo-rozwojowe.

Coraz wyraźniej widać upowszechnianie się Internetu Rzeczy. Szczuje się, że w 2022 roku łączyć z siecią może się nawet bilion urządzeń na całym świecie. Możliwość zdalnego kontrolowania pracy domowych urządzeń, czy wydawanie im poleceń za pomocą smartfona jest coraz bardziej pożądaną funkcją automatyki domowej. Internet Rzeczy będzie jednak także coraz powszechniej wykorzystywany w przemyśle oraz systemach komunikacji zarówno prywatnej, jak i publicznej.

Dziś niemal każda duża firma inwestuje w tworzenie i wdrażanie innowacji. Korporacje coraz częściej dostrzegają, że nie mogą być pod tym względem samowystarczalne i chętnie wchodzą we współpracę ze start-upami. Taka kooperacja jest korzystna dla obu stron. Start-upy są elastyczne i kreatywne, a do tego efektywne pod względem kosztów. Korporacje natomiast ze swej strony są w stanie zapewnić im dużą skalę działania i wypracowane już relacje z partnerami i klientami.

Minister Morawiecki zaznaczył, że aby współpraca firm mająca na celu wdrażanie innowacji przebiegała prawidłowo i rozwijała się, potrzebny jest system jej wspierania. Nie bez znaczenia jest jakość instytucji państwowych i nie tylko, system podatkowy i mądre regulacje prawne wynikające ze zrozumienia zjawisk gospodarczych. Jego zdaniem dobra współpraca: państwo-przedsiębiorcy-nauka może wygenerować nowy poziom innowacyjności, tym bardziej że Polacy są narodem, który innowacyjność ma w genach. Mają problemy jednak z wprowadzeniem tych wynalazków do biznesu.

 

Źródło: www.pap.pl