Jaką szkolę ponadgimnazjalną wybrać?

Autor: Marta Sanocka
2016-04-18

Jaką szkolę ponadgimnazjalną wybrać?

 

We wszystkich gimnazjach w naszym kraju trwają właśnie egzaminy końcowe. Od ich rezultatów będzie zależała rekrutacja do szkół średnich. Co prawda wyniki odbywających się właśnie sprawdzianów będą dopiero za ok. 1,5 miesiąca, najlepiej jednak już dziś zastanowić się nad wyborem szkoły średniej. Należy nieć przy tym świadomości, że ta niełatwa decyzja zaważy na całym przyszłym życiu ucznia.  Czym zatem się kierować?

Nie należy podążać za modą ani też owczym pędem iść tam gdzie większość. Należy zastanowić się nad swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami. Biorąc pod uwag to, że większość osób w wieku 16 lat tak naprawdę nie czym chciałaby się zajmować w przyszłości należy wybrać szkołę średnią, która pozostawi otwarte dni. Dla takich osób, zwłaszcza tych, które zakładają, że będą kontynuować naukę na studiach humanistycznych najbardziej odpowiednie będą licea ogólnokształcące. Dla osób, które już nie są takie pewne, że będą studiować jak i tych, które wybierają się na kierunki techniczne odpowiedniejsze może okazać się dobre technikum.  

Jak jednak wybrać dobrą szkołę spośród kilku w każdym mieście.  W tym pomóc mogą publikowane co rocznie przez portal perspektywy.pl ranking liceów i techników Polski.

 

Ranking Liceów w Województwie podkarpackim można znaleźć tutaj:

www.perspektywy.pl/ranking-liceow-2016-woj-podkarpackie

A Ranking Techników tutaj:

www.perspektywy.pl/ranking-technikow-2016-woj-podkarpackie

 

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się także Zasadnicze Szkoły Zawodowe, ponieważ jak się okazuje niekiedy łatwiej po niż znaleźć pracę niż po ukończeniu studiów w jakimś modnym i obleganym kierunku. Kładą one bowiem duży nacisk na praktyczną naukę zawodu, a będzie jeszcze lepiej. Ministerstwo Edukacji  zakłada bowiem wprowadzenie od czerwca br. nowego systemu kształcenia zawodowego. Zmiana polegać będzie  przede wszystkim na pogłębieniu współpracy szkół z pracodawcami, tak aby przygotowywały one kadry ściśle według potrzeb konkretnych przedsiębiorstw. Zmiana ta przyniesie obopólne korzyści. Pracodawcy zyskają wykwalifikowanych pracowników, o profilu odpowiadającym ich potrzebom kadrowym, a uczniowie wybierający kształcenie w takiej klasie zyskają niemal gwarancję zatrudnienia. Obecnie takie rozwiązania funkcjonują w wielu miejscach Polski, ale wyłącznie z inicjatywy samych pracodawców. Ministerstwo chce, aby szczególne miejsce, w kształceniu uczniów w ten sposób, zajęli przedsiębiorcy działający w specjalnych strefach ekonomicznych. Zniknąć ma także pejoratywne określenie „Zawodówka”. Zastąpi je określenie szkoła techniczna.