Jak szukać, żeby znaleźć dobrego pracownika?

Autor: Marta Sanocka
2017-09-29

Jak szukać, żeby znaleźć dobrego pracownika?

Wielu przedsiębiorców ma problemy z pracownikami, którzy nie do końca sprawdzają się w wykonywaniu powierzonych im obowiązków, a niekiedy nawet zupełnie się do nich nie nadają. Bywa i tak, że z nie do końca jasnych przyczyn szybko odchodzą. W ogromnej części takich przypadków powody kryją się w błędach popełnionych przez pracodawcę już na etapie rekrutacji. Jak zatem znaleźć i zatrudnić pracownika, aby uniknąć problemów w przyszłości?

1. Dokładnie określ swoje oczekiwania wobec kandydatów

Zanim rozpoczniemy proces rekrutacji w naszej firmie, musimy się zastanowić, kogo dokładnie szukamy. Im dokładniejszy profil pracownika stworzymy, tym większa szansa na to, że zatrudnimy odpowiednią osobę. Musimy zastanowić się, jakich dokładnie umiejętności i cech będziemy poszukiwać u kandydatów, których zaprosimy na rozmowę. W przeciwnym razie trudno będzie nam ocenić to, na ile spełnią nasze oczekiwania na stanowisku, które planujemy obsadzić.

2. Określ zakres obowiązków nowego pracownika

Zwykle podejmujemy decyzję o zatrudnieniu pracownika, ponieważ sami lub z wraz z zespołem, którym dysponujemy, już nie wyrabiamy z pracą i potrzebujemy pomocy. Musimy jednak dokładnie określić zakres obowiązków przyszłego pracownika, nie tylko po to, aby w trakcie rekrutacji móc przedstawić kandydatom zadania, które będą musieli wykonywać, ale także dlatego, że wdrożenie nowego pracownika w obowiązki w naszej firmie będzie przebiegało znacznie szybciej i efektywniej.

3. Napisz dobre ogłoszenie o pracę

Dobre ogłoszenie to nie takie, które przyciągnie jak największą ilość kandydatów a takie, które przyciągnie tych właściwych. Jeśli napiszemy anons zbyt ogólny, używając polarnych zwrotów widocznych w tysiącach innych ogłoszeń i podamy niekonkretną, ale brzmiącą poważnie nazwę stanowiska, to z pewnością otrzymamy kilkadziesiąt aplikacji. Niestety w większości przypadków będą one jednak bezwartościowe, ponieważ brak precyzyjnie określonych wymagań sprawi, że otrzymamy CV od kandydatów, którzy kompletnie nie mają kwalifikacji, aby objąć stanowisko, które planujemy obsadzić. Podsumowując, nie o ilość nam chodzi, a o jakość. Im dokładniej opisujące czego chcemy ogłoszenie, tym mniej kandydatów i CV a większa pewność, że jest wśród nich ten właściwy, którego zatrudnimy.

4. Szukaj pracownika adekwatnego do stanowiska i wynagrodzenia, które oferujesz

Jeśli oferujesz niskie wynagrodzenie, to nie możesz liczyć na specjalistów, a raczej na osoby o niewielkim doświadczeniu, które będziesz musiał wszystkiego nauczyć. Jeśli oferujesz pensję w wysokości minimalnego wynagrodzenia, nie możesz także przesadzać z wymaganiami i szukać jednostek wybitnych, bo raczej marne szanse na znalezienie takiej. Jeśli potrzebujesz specjalisty, musisz liczyć się z większymi kosztami.