Hyperloop – pociąg jeżdżący z prędkością ponad 1200 km/h. Jego prototyp może powstać w Rzeszowie!

2017-04-22

Hyperloop – pociąg   jeżdżący z prędkością ponad 1200 km/h. Jego prototyp może powstać w Rzeszowie!

Super szybki pociąg to pomysł Elona Muska, który może zrewolucjonizować transport. Hyperloop to właściwie coś pomiędzy samolotem, pociągiem a metrem. Specjalna kapsuła z pasażerami lub innym ładunkiem ma poruszać się w tunelu, w którym obniżone zostanie ciśnienie tak, aby warunki w jego wnętrzu przypominały te, w których latają samoloty na wysokości 10 km. Co ciekawe kapsuła nie będzie poruszyła się po szynach, ale lekko unosiła nad podłożem dzięki poduszce magnetycznej.

Pomysłodawcą Hyperloop jest amerykański miliarder Elon Musk, który zaprosił naukowców z całego świata do jego realizacji. Polak Marek Gutt-Mostowy zebrał 30-osobowy zespół specjalistów z różnych krajów wraz, z którymi opracował projekt superszybkiego pociągu poruszającego się w specjalnym tunelu. Konkurs ogłoszony przez właściciela Tesli wygrał właśnie ten zespół. Obecnie Marek Gutt-Mostowy przygotowuje się do budowy prototypu 30-metrowej kapsuły oraz toru testowego o długości 2-3 km, który może powstać w Polsce. Rozważane są dwie lokalizacje: Wrocław i Rzeszów.

Wybór naszego kraju jako lokalizacji prób z Hyperloop nie jest przypadkowy i jak podkreśla jego pomysłodawca, nie jest podyktowany patriotyzmem, a raczej względami praktycznymi. Ocenił on Polskę jako kraj przyjazny innowacjom, w którym istnieją programy dedykowane dla tego rodzaju przedsięwzięć. Firma stara się właśnie o dofinansowanie w jednym z nich. Do decydujących kwestii należała także lokalizacja naszego kraju i jego rozmiar.

Nowa technologia pozwoli pokonać drogę z Krakowa do Warszawy w 18 minut! Obecnie na jej pokonanie samochodem trzeba ponad 3 godziny. Koleją dużych prędkości zajęłoby to około 1,5 godziny. Różnica w czasie jest zatem niesamowita. Jak jednak  podkreśla wynalazca transport osobowy to kwestia około 10-15 lat. Nie wiadomo bowiem, jak na tak ogromne przyspieszenie zareaguje organizm ludzki. Będzie ono bowiem o 7 razy większe niż w superszybkich japońskich pociągach magnetycznych. Kapsuła w tunelu osiągać będzie prędkość ponad 1200 km/h. W pierwszej kolejności pociąg miałby być wykorzystany zatem do transportu towarowego.

Źródło: www.businessinsider.com.pl, www.hyperpoland.com, www.wmeritum