Grupa Nowy Styl finalistą międzynarodowego konkursu EY World Entrepreneur of the Year

Autor: Piotr Mazan
2014-11-19

Adam Krzanowski, prezes Grupy Nowy Styl, znalazł się wśród 14 finalistów polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

 

Grupy Nowy Styl to czwarty największy producent krzeseł i mebli biurowych w Europie i jedna
z najprężniej rozwijających się firm meblarskich w Polsce i na świecie. Grupa Nowy Styl proponuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania aranżacyjne miejsc pracy i wypoczynku. W jej portfolio znajduje się sześć marek produktowych, oferujących meble i krzesła biurowe, fotele i sofy, siedziska stadionowe, teatralne i audytoryjne, a także doskonałej jakości podłogi drewniane. Ponad 85 % jej sprzedaży trafia na rynek eksportowy, do niemal 100 krajów na całym świecie

Firma została założona w 1992 r. przez dwóch braci – Adama oraz Jerzego Krzanowskich, którzy zarządzają nią do dnia dzisiejszego. Pierwszy z nich jest prezesem zarządu, a drugi wiceprezesem
i dyrektorem inwestycji i zakupów. Przychody firmy sięgają niemal 1,2 mld zł.

 

Amerykański sen na Podkarpaciu

 

Braciom – Adamowi i Jerzemu Krzanowskim, sukces przyniósł pomysł przywieziony z Nowego Jorku. Adam Krzanowski, finalista tegorocznej edycji konkursu "EY Przedsiębiorca Roku", podczas studiów na AGH w Krakowie wziął urlop dziekański i wyjechał w 1990 r. do USA. Nie mógł jednak zagrzać miejsca w żadnej pracy. Zrezygnowany był już bliski powrotu do Polski, kiedy trafił do małego zakładu meblarskiego na Brooklynie. Jego właściciel Henry Stern oferował 5 dol. za godzinę i produkował krzesła do kawiarni. Kiedy w 1992 r., Krzanowski wrócił do Polski, namówił brata do założenia podobnej firmy, a Sterna - do zainwestowania w nią. Dawni pracodawcy Adama, Henry i Ronald Sternowie, zgodzili się zainwestować w przedsiębiorstwo polskich braci (objęli 40 proc. udziałów).

 

Pierwszy milion w rok

 

Sternowie wnieśli do przedsiębiorstwa nie tylko pieniądze, lecz także kontakty do włoskich dostawców elementów mebli. Firma Nowy Styl z Krosna, rozpoczynała od składania krzeseł
z importowanych włoskich części, a właściciele sami rozwozili je klientom. Początkowo, bracia Krzanowscy szukali klientów, objeżdżając salony meblowe swoim polonezem. Zlecenia szybko zaczęły spływać, bo w Polsce mieliśmy wówczas boom na budowę biurowców. Po roku, zarobili pierwszy milion złotych i przeznaczyli go na rozwój firmy. Dziś Nowy Styl ma fabrykę na Ukrainie. Niedawno Grupa kupiła również dwie niemieckie firmy meblarskie.

 

Kalendarium sukcesu

 

1992 – Bracia Krzanowscy zakładają  firmę produkującą krzesła. W Krośnie powstaje pierwsze krzesło marki Nowy Styl. Firma zatrudnia 7 osób.

1993 – Firma rozwija skrzydła. W ofercie jest już 7 modeli, a firma zatrudnia ponad 100 pracowników.

1995 – Firma zaprezentowała się na rynku wschodnim pokazując na targach w Moskwie 25 modeli krzeseł.

1996 – Prezentacja swojej oferty na prestiżowych targach „Targi Orgatec”, tym samym Grupa Nowy Styl wchodzi na szeroki rynek europejski.

2000 – Pierwszy milion krzeseł sprzedany.

2006 – Nowy Styl jest obecny na stadionach całego świata. Krzesła stadionowe znajdują się w ofercie firmy od 1997 roku. Z upływem czasu zyskują coraz większe uznanie. W 2006 roku, zarząd podejmuje odważny krok – od tej pory krzesła stadionowe, kinowe i systemów audytoryjnych sprzedawane są pod marką Forum Seating. W 2010 roku, podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA, kibice na stadionie Green Point| i Mbombela zasiadają w polskich krzesłach.

2011 – Grupa Nowy Styl jest obecna w 60 krajach, na 6 kontynentach.

W fabrykach powstało już 60 milionów krzeseł. Meble Grupy Nowy Styl, znajdują się w biurach
i domach ludzi na całym świecie.

2012 – Na krzesłach wyprodukowanych przez Nowy Styl siedzieli kibice podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach i na stadionach Euro 2012.

 

Finalista EY World Entrepreneur of the Year

 

Adam Krzanowski, prezes zarządu i współzałożyciel Grupy Nowy Styl, znalazł się w śród finalistów 12-stej polskiej edycji konkursu Przedsiębiorca Roku.

Jury podejmie decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy, w oparciu o następujące kryteria:

  • przedsiębiorczość,
  • strategia,
  • działalność międzynarodowa,
  • innowacyjność,
  • relacje z pracownikami i otoczeniem.

Gala finałowa konkursu EY Przedsiębiorca Roku, odbędzie się 23 listopada br., w Warszawie. Podczas uroczystości, spośród grona finalistów, wyłonieni zostaną zwycięzcy trzech konkursowych kategorii: Produkcja, Usługi i Nowy Biznes, a także zwycięzca główny – Przedsiębiorca Roku 2014.

Zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2014, reprezentować będzie nasz kraj w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year, wiosną 2015 roku w Monte Carlo, w którym spotkają się wszyscy zwycięzcy lokalnych edycji konkursu – z ponad 50 krajów świata.

 

 

Źródło : przedsiebiorcaroku.pl, Gazeta Wyborcza