Fundusze unijne na lata 2014-2020 - stan negocjacji

Autor: A.F.
2014-11-29

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w komunikacie z 26 listopada poinformowało, iż negocjacje Polski z Komisją Europejską na temat kształtu programów operacyjnych na lata 2014-2020 zbliżają się ku końcowi. Resort zakłada, że Komisja przyjmie je do końca grudnia bieżącego roku.

 

Polska prowadzi obecnie negocjacje 6 krajowych programów operacyjnych oraz 16 regionalnych. Negocjacje programów krajowych trwają od lipca br., a komentarze Komisji Europejskiej do programów regionalnych przekazano Polsce w sierpniu br. We wrześniu odbyła się pierwsza runda spotkań przedstawicieli województw z KE.

 

Programy krajowe na finiszu

Ministerstwo przypomina, że programy Polska Cyfrowa i Pomoc Techniczna, są już po konsultacjach
w Brukseli i oczekują na formalne przyjęcie. Programy Infrastruktura i Środowisko oraz Wiedza Edukacja Rozwój, zaktualizowano o uwagi wynikające z negocjacji, a nowe wersje przekazano na roboczo do KE. Z kolei programy Polska Wschodnia oraz Inteligentny Rozwój są po konsultacjach i najpóźniej na początku grudnia zostaną przesłane do Komisji.

 

Co z regionami?

Resort informuje, że do Brukseli trafiły już uzgodnione podczas spotkań negocjacyjnych, regionalne programy woj. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego. W chwili obecnej nanoszone są ostatnie poprawy, mające charakter głównie techniczny. Do 5 grudnia potrwają negocjacje pozostałych dziewięciu programów regionalnych.

Minister Wasiak zapewnia, że Polska dotrzymuje wszystkich terminów uzgodnionych z Komisją Europejską i za priorytet stawia sobie jak najszybsze przyjęcie dokumentów dla nowej perspektywy finansowej, tak by w pełni rozpocząć realizację programów operacyjnych na lata 2014-2020.

 

 

Źródło: www.mir.gov.pl; www.forbes.pl