Ewolucja czy rewolucja w mediach publicznych ?

Autor: Bartosz Chowaniec
2015-12-28

Początkiem 2016 roku Sejm rozpocznie pracę nad projektem ustawy o strukturze i misji mediów publicznych. Kilka miesięcy później przedłożony zostanie projekt ustawy o finansowaniu tychże mediów – ogłosił Krzysztof Czabański, wiceminister kultury odpowiedzialny za przeprowadzenie reformy mediów publicznych.

Stwierdził ponadto że istnieje już pewien zarys, pomysł finansowania mediów państwowych z KRUS, CIT, PIT, przypomniał również że do stworzenia pełnoprawnego projektu ustawy potrzebne jest współdziałanie z innymi resortami m.in. finansów, skarbu.

 

Prace nad finansowaniem mediów rozpoczną się od analiz i konsultacji z ekspertami końcem tego roku, ale potrwają na pewno dobre kilka miesięcy" - podkreślił wiceminister.

 

"Nasz plan zmian w publicznych mediach zakłada dwa ważne kroki. Pierwszy akt prawny będzie dotyczył przede wszystkim sposobu organizacji i misji mediów krajowych. Ten projekt jest już praktycznie gotowy i czeka na swoją kolej ustaloną przez kierownictwo klubu Pis.  Z tego co wiem na temat kalendarza prac sejmowych, projekt ustawy będzie raczej procedowany w styczniu, ale nie mogę przesądzić dokładnego terminu. Naprawa mediów publicznych rozpocznie się na pewno nie później niż początkiem nowego roku" - zadeklarował Czabański.

 

Minister zaznaczył że zadanie które mu powierzono nie jest łatwe dlatego wymaga ono specjalnych przygotowań i specjalnej pracy. Materia jest bardzo skomplikowana, a co również istotne niezbędna jest notyfikacja w Komisji Europejskiej, że zaproponowane rozwiązania nie zaburzą funkcjonowania rynku mediów oraz że nie jest to niedozwolona pomoc publiczna. Te procedury do których należy naprawdę gruntownie się przygotować a co za tym idzie wymaga to odpowiedniej ilości czasu. Dlatego mowa o dwóch etapach, wyjaśnił.

 

 Oba akty prawne mają wykonać zapowiadaną w kampanii przez obecną partię rządzącą naprawę mediów publicznych. W planie polegać ona będzie na przekształceniu już istniejących spółek mediów krajowych w instytucje kierowane jednoosobowo przez wybranych dyrektorów. Wyboru dokona Rada Mediów Narodowych powoływana analogicznie jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przez Prezydenta, Senat i Sejm. Odbierze ona również od Rady funkcję kontroli tych instytucji., ponadto będzie także powoływać tzw. Rady Programowe mediów publicznych, co do których są plany wzmocnienia ich pozycji prawnej.

 

Wynikiem tych prac ma być zdecydowanie większa działalność kulturalna mediów narodowych. Według Wiceministra aktualna formuła spółek prawa handlowego nie zdała egzaminu w przypadku mediów krajowych co doprowadziło do osłabienia ich finansowej pozycji na rynku.

 

Na koniec warto zaznaczyć że reforma dotknie również sposób finansowania mediów. Obecnie obowiązujący abonament RTV będzie najprawdopodobniej zastąpiony tzw. opłatą audiowizualną opłacaną przez wszystkich podatników. Będzie ona wynosić około 10 zł na miesiąc. Według szacunkowych wyliczeń Resortu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nowa opłata ma przynieść Skarbowi Państwa nawet 1,5 mld złotych. Będzie ona dołączana do rachunku za prąd a więc nie będzie problemów z ściągalnością jak w przypadku obecnego abonamentu radiowo telewizyjnego.