„Dobry start” – coraz miej czasu na złożenie wniosku, aby otrzymać pieniądze jeszcze we wrześniu

Autor: Marta Sanocka
2018-08-21

„Dobry start” – coraz miej czasu na złożenie wniosku, aby otrzymać pieniądze jeszcze we wrześniu

Kilka dni temu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że do polskich rodzin trafiło już 254,6 mln złotych z programu „Dobry start”. Do 10 sierpnia zostało złożonych ponad 2 mln wniosków, z czego 1 mln 300 tys. wpłynęło do samorządów drogą elektroniczną.

Dzięki programowi „Dobry stary”, na który przeznaczono około 1 mld 600 mln zł, rodzice otrzymają 300 zł wsparcia na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecko. Pomocą zostanie objętych 4,6 mln uczniów w naszym kraju. Przypomnijmy, że świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód rodziny. Przysługuje ono wszystkim uczniom do ukończenia 18. roku życia lub do 20. roku życia, kiedy uczeń kontynuuje naukę rozpoczętą przed uzyskaniem pełnoletniości. Wyjątek stanowią uczniowie niepełnosprawni, którym przysługuje ono aż do 24. roku życia. Niestety program nie obejmuje dzieci, które uczęszczają do tzw. zerówki.

Aby otrzymać świadczenie na rozpoczynający się nie długo rok szkolny, rodzice muszą złożyć wnioski do 30 listopada br. Ci, który nie zdążą do tej pory, w ogóle nie otrzymają pieniędzy w tym roku szkolnym. Gorącym okresem zakupów przyborów szkolnych jest przełom września i sierpnia. Ci, którzy chcieliby, aby pieniądze z programu „Dobry start” wpłynęły na ich konta jeszcze we wrześniu, muszą zdążyć ze złożeniem wniosku jeszcze przed końcem sierpnia.

Minister Rafalska podkreśliła także, że samorządy sprawnie rozpatrują wnioski i szybko przelewają pieniądze. Do tej pory nie było żadnych trudności w tej kwestii. Przypomniała przy okazji także, że z 300 zł wypłacanych w ramach programu „Dobry start” rodzice nie muszą się rozliczać i mają pełną dowolność w dysponowaniu nimi, dokonując zakupów stosownych do potrzeb swoich pociech. Dodała także, że nie długo zacznie się nowy okres zasiłkowy programu „Rodzina 500 plus”. Ci, którzy chcą zachować ciągłość płatności świadczenia, muszą złożyć odpowiedni wniosek do końca sierpnia w swojej gminie osobiście lub drogą elektroniczną.