Depresja przedsiębiorcy

Autor: J.Krzysik
2014-12-03

Depresja jest niewidzialna, a jej przyczyn jest bardzo wiele. Jedną z nich jest dłużej trwające napięcie, związane z trudną sytuacją osobistą lub zawodową. Czy przedsiębiorca może cierpieć na depresję?

Powodami depresji mogą być problemy dnia codziennego, związane z prowadzeniem firmy, takie jak np. brak surowców do produkcji, niezapłacone faktury przez odbiorców, brak środków na uregulowanie raty kredytu, stałe naciski pracowników oczekujących wyższego wynagrodzenia, nieprzewidziane kontrole skarbowe, nieudana inwestycja kapitałowa czy sukces największego konkurenta.

Na depresję narażeni mogą być zarówno przedsiębiorcy zatrudniający setki pracowników, ale także ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem. Może ona dopaść doświadczonych dyrektorów, ale też samozatrudnionych właścicieli jednoosobowych firm.

Popadający w depresję szefowie firm, nieświadomie stanowią zagrożenie dla przedsiębiorstwa oraz pracowników w nim zatrudnionych. Niestety, finałem często jest upadłość firmy - dlatego, tak ważne jest rozpoznanie i szybka reakcja na objawy.

Objawy depresji:

  • nastrój smutku, żalu, obojętności – poczucie zmęczenia, utraty energii (nic mi się nie chce, nie mogę ukończyć zaczętej czynności),

  • izolowanie się od otoczenia, unikanie kontaktu z otoczeniem,

  • brak zainteresowania tym, co zawsze pociągało, a także ważnymi obowiązkami,

  • drażliwość, wpadanie w gniew, płaczliwość, frustracja – ciągłe niezadowolenie,

  • objawy ciała: bóle głowy, wzrost lub brak apetytu, wzrost lub utrata wagi, spadek libido,

  • zaburzenia snu,

  • w sferze myślenia: poczucie winy – przypominanie sobie dawnych błędów, złych wyborów życiowych, poczucie niskiej wartości, bezwartościowości własnego życia, brak nadziei, myśli samobójcze,

  • pogorszenie funkcji poznawczych – niezdolność do skupienia uwagi, wytrwania przy czynnościach wymagających wysiłku intelektualnego.

    Nie lekceważ objawów depresji. Jeśli zauważasz u siebie lub u kogoś bliskiego niepokojące oznaki, nie zwlekaj i udaj się po poradę do psychologa bądź psychiatry. Pamiętaj, że depresja jest chorobą, która musi być leczona.