Czy pracująca mama, to gorsza mama? Czy mama, to gorszy pracownik?

2017-05-26

Czy pracująca mama, to gorsza mama? Czy mama, to gorszy pracownik?

Wiele kobiet, które zostają mamami prędzej czy później musi wybrać, czy pozostać aktywną zawodowo, czy w 100% poświęcić się rodzinie. Ta decyzja nie zawsze podyktowana jest preferencjami, bywa i tak, że podjęcie pracy jest koniecznością ze względu na stan budżetu domowego. Niezależnie jednak od motywacji, często kobiety pracujące postrzegane są jako zaniedbujące swoje dzieci, ponieważ nie ma ich przy nich 24 godziny na dobę. Czy słusznie? Pracodawcy z kolei często obawiają się zatrudnienia mamy, ponieważ są przekonani, że często będzie nieobecna w pracy z powodu chorób dziecka. Czy słusznie?

Jakimi pracownikami są mamy?

Na szczęście coraz większa grupa pracodawców ma świadomość, że matki są dobrymi pracownikami. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Work Service, w których aż 75% badanych odpowiedziało, że matki są bardzo dobrymi pracownikami. Zaskakujące jest także to, że 15% respondentów uznało przy tym, że są nawet lepsze od reszty członków zespołu. Pracodawcy coraz częściej doceniają pracujące mamy za ich dobrą organizację pracy, zaradność, wielozadaniowość, pracowitość i terminowość. Kobiety są bardziej skłonne do empatii, przez co łatwiej nawiązują długotrwałe relacje z klientami, poza tym doskonale radzą sobie w trudnych sytuacjach i są bardzo ambitne.

Nie ulega wątpliwości, że pogodzenie roli matki z pracą czy to na etacie, czy we własnej firmie łatwe nie jest. Pracująca mama, najczęściej wstaję pierwsza i ostatnia kładzie się spać. Dzień zaczyna od kawy pitej w pośpiechu pomiędzy kuchnią a łazienką, robiąc śniadanie dla dzieci, szukając pod kanapą ulubionej maskotki, kończąc makijaż i przygotowując drugie śniadanie dla swoich pociech. Przy okazji często jeszcze zdąży nastawić pranie i zrobić listę zakupów. W drodze z pracy mamy zazwyczaj robią zakupy i odbierają dzieci. Po powrocie do domu biorą się za gotowanie, pranie i sprzątanie, znajdując przy tym czas na twórcze zabawy z dziećmi, spacery, przygotowanie stroju na bal w przedszkolu, pracy plastycznej na konkurs czy przyjęcia urodzinowego, które właśnie wypada. Dbają o zdrowe żywienie swoich pociech i o ich rozwój. Jak udaje im się to wszystko pogodzić? Dzięki dobrej organizacji i umiejętności planowania, które pozwala maksymalnie wykorzystać czas. Poza tym matki zazwyczaj doskonale mają przećwiczone plany B, C i D na wypadek wszelakich awarii zatem kiedy pojawia się problem, najczęściej po prostu go rozwiązują zarówno w pracy, jak i w domu, zamiast załamywać się z byle powodu.

Czy pracująca mama, to gorsza mama?

Mimo że wielu tak sądzi, badania psychologiczne potwierdziły, że praca mamy nie przynosi dzieciom żadnej szkody, a wręcz przeciwnie pod pewnymi względami daje wiele korzyści dla ich wychowania. Niestety błędy popełniają zarówno mamy pracujące, jak i te, które decydują się pozostać w domu. Badania, których zadaniem było określenie długofalowych skutków pracy matki na wyniki w nauce dzieci wykazały, że lepsze wyniki w nauce osiągały dzieci mam pracujących nawet te, których rodzicielki podjęły zatrudnienie już w pierwszych trzech latach ich życia. Pracujące mamy wychowują zdrowe, szczęśliwe dzieci, które są dobrze przygotowane do życia. Mama, która spełnia się zawodowo, jest zadowolona i szczęśliwa mimo częstego zmęczenia. Jest to doskonały wzór do  naśladowania dla dziewczynek i zachęta na przyszłość do podejmowana trudu realizacji własnych marzeń i celów. Dziewczynki w okresie dojrzewania skupiają więcej swojej uwagi na nauce, myśląc o przyszłej karierze zawodowej i niezależności finansowej, uczą się, że rolą kobiety nie jest wyłącznie służba w domu. Chłopcy wychowani w rodzinie, w której mama także pracuje, wyrastają natomiast w przeświadczeniu, że obowiązki domowe są nieodłącznym elementem życia rodzinnego i nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla kobiety. Poza tym dzieci nad, którymi matki nie roztaczają nieustannej opieki, są bardziej samodzielne, szybciej podejmują nie tylko czynności samoobsługowe, ale także uczą się brać odpowiedzialność za swoje decyzje i zaniedbania.

Według badań paradoksalnie praca mamy może pozytywnie wpłynąć na relacje z dzieckiem. Z jednej strony dzieci uczą się doceniać uwagę mamy, a z drugiej mamy, które dzięki pracy mają okazję zatęsknić za swoimi pociechami, częściej je przytulają, całują i słownie wyrażają swoje uczucia wobec nich. Ma to ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, które dzięki temu czuje się akceptowane i kochane. Poza tym mamy, które spełniają się zawodowo, mimo dodatkowego dociążenia obowiązkami w stosunku do tych nieaktywnych zawodowo, rzadziej zapadają na depresję. Dobre samopoczucie mamy i świadomość, że czas który mogą spędzić ze swoimi dziećmi jest ograniczony sprawiają, że mamy aktywniej spędzają czas ze swymi dziećmi, angażując się bardziej w zabawy, czy rozmowy. Statystyki pokazują także że ojcowie dzieci, których żony pracują są bardziej zaangażowani w wychowanie swoich pociech, niż ci których żony zajmują się wyłącznie domem i wychowaniem potomstwa. Oczywiście także w takich rodzinach są ojcowie, którzy mnóstwo czasu spędzają ze swoimi dziećmi, statystyki jednak wskazują na silniejszą więź z ojcem w rodzinach, w których obydwoje rodziców jest aktywnych zawodowo.

Dziś swoje święto mają wszystkie mamy, niezależnie od swojego statusu zawodoewgo. Wszystkim zatem życzymy zdrowia i wytrwałości w realizacji tego pięknego, ale i trunego zadania, jakim jest wychowanie dzieci.