Coraz więcej Norwegów wybiera auta elektryczne. W 2018 stanowiły one aż 30% wszystkich nowych samochodów sprzedanych w tym kraju

2019-01-05

Coraz więcej Norwegów wybiera auta elektryczne. W 2018 stanowiły one aż 30% wszystkich nowych samochodów sprzedanych w tym kraju

Coraz większa liczba Norwegów, decydując się na zakup nowego samochodu, wybiera pojazd z napędem elektrycznym. Ich sprzedaż dynamicznie rośnie, co wyraźnie widać w porównaniu danych za kolejne lata. W 2013 roku samochody z napędem elektrycznym stanowiły zaledwie 5,5% wszystkich sprzedanych samochodów, w 2017 roku było to już ponad 20%, a w 2018 roku ponad 30%. Norwegia jest pod tym względem niekwestionowanym liderem na świecie. Dzieje się tak dlatego, że do 2025 roku planowane jest zakończenie sprzedaży w tym kraju samochodów z silnikami spalinowymi, a rząd zachęca obywateli swojego kraju do wyboru pojazdów elektrycznych m.in. bezpłatnymi parkingami dla nich, możliwością bezpłatnego ich ładowania oraz ulgami podatkowymi.

Statystyki pokazują wyraźny wzrost zainteresowania samochodami elektrycznymi wśród mieszkańców Norwegii, jednak do całkowitego ich przekonania do tych pojazdów potrzeba jeszcze trochę czasu. Spośród 148 tys. sprzedanych w 2018 roku samochodów 2/3 stanowiły bowiem te ze silnikami spalinowymi lub hybrydowymi, które jak widać, wciąż są bardziej popularne od tych zasilanych prądem.

Gdy jednak przyjrzymy się danym zebranym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, sytuacja wygląda nieco inaczej. Organizacja ta kwalifikuje bowiem jako samochody elektryczne, również te z napędem hybrydowym, które mogą być ładowane z zewnętrznego źródła. Według tej klasyfikacji pojazdy elektryczne w Norwegii, które zostały sprzedane w 2017 roku, stanowiły prawie 40% wszystkich nowych samochodów. O popularności samochodów napędzanych prądem w Norwegii świadczy także to, że w Islandii, która znalazła się na drugim miejscu pod tym względem, stanowiły one jedynie 12% samochodów sprzedanych w 2017 roku. Kolejne miejsce zajęła Szwecja – 6%. W Chinach samochody z napędem elektrycznym to zaledwie 2,2%, a w Stanach zjednoczonych 1,2% wszystkich sprzedanych w 2017 roku.

W Polsce samochody o napędzie wyłącznie elektrycznym są nadal mało popularne, choć ich liczba systematycznie rośnie. W pierwszym kwartale 2018 roku w naszym kraju zarejestrowano tylko 152 samochody tego typu. Polscy kierowcy jednak coraz chętniej wybierają auta z napędem hybrydowym. Pod tym względem w I kwartale 2018 roku nasz kraj znalazł się na 7 miejscu w Europie i na 1 wśród nowych państw członkowskich.