Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe laureatem tegorocznej edycji konkursu „Sposób na sukces”

2017-06-07

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe laureatem tegorocznej edycji konkursu „Sposób na sukces”

 

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe zajęły drugie miejsce w kategorii indywidualnej w XVII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sposób na sukces”. Wręczenie nagród odbędzie się 4 lipca br. W Pałacu Belwederskim.

 

Organizatorem konkursu odbywającego się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy  i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Jego celem jest wyróżnienie i promocja najciekawszych przedsięwzięć, które przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego obszarów wiejskich.

Nagrody w konkursie przyznawane są w czterech kategoriach: indywidualnej, rodzinnej, zespołowej i inicjatyw na rzecz rozwoju społeczności lokalnych. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe zgłoszone przez Lokalną Grupę Działania „Zielone Bieszczady” znalazły się w gronie 16 laureatów wyłonionych spośród kilkuset podmiotów biorących udział w konkursie. Zostały uznane za drugi w skali kraju, najlepszy pomysł w kategorii indywidualnej.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe zaczęły funkcjonować w 2015 roku i niemal od razu stały się hitem turystycznym. W zeszłym sezonie skorzystało z nich kilkadziesiąt tysięcy osób, a wszystko wskazuje na to, że ten sezon będzie lepszy. Pomysł uruchomienia przejazdów drezynami rowerowymi należy do Janusza Demkowicza, który wydzierżawił fragment linii kolejowej 108 należący do Gminy Olszanica i uruchomił na niej przejazdy turystyczne drezynami rowerowymi. Jak się okazało ta idea wykorzystania od dawna nieczynnej linii kolejowej, była strzałem w dziesiątkę. Po czterech trasach jeździ 50 czteroosobowych pojazdów, napędzanych siłą mięśni pasażerów. Można nimi odbyć przejażdżkę ze stacji w Uhercach Mineralnych do Stefkowej i Sobienia oraz z Ustrzyk Dolnych do Krościenka i Ustianowej.

Sposób na Sukces to nie jest jedyny konkurs, na którym dostrzeżono Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. W 2015 roku otrzymały Certyfikat najlepszy Produkt Turystyczny 2015 roku od Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny 2015 od Podkarpackiej Organizacji turystycznej,  a także zdobyły II miejsce w konkursie Lokomotywa Rynku Kolejowego 2015 za pierwsze zgodne z prawem kolejowym wykorzystanie nieczynnej linii kolejowej dla celów turystycznych, w sposób inny niż  ścieżki rowerowe.  

 

zdjęcie źródło: www.fotopolska.eu