Asseco Poland wspiera sektor kosmiczny

Autor: Agnieszka Rajchel
2015-01-19

Asseco Poland – rzeszowska spółka specjalizująca się w produkcji i rozwoju oprogramowania, pozyskała kolejny kontrakt od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Projekt będzie realizowany w ramach „Programu motywacyjnego dla polskich przedsiębiorstw i instytucji naukowych, mającego na celu umożliwienie pozyskania i rozbudowy kompetencji w sektorze kosmicznym". Jest to już trzeci kontrakt Asseco
w ramach współpracy z ESA, dzięki czemu spółka nabiera cennego doświadczenia w realizacji projektów na potrzeby sektora kosmicznego.

Przypomnijmy, iż sektor kosmiczny jest bardzo ważną dziedziną rozwoju województwa podkarpackiego, a projekty wspierające tę właśnie inteligentną specjalizację, będą szczególnie wspierane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

W ramach trzeciego z kolei projektu, Asseco Poland dokona migracji symulatorów statków kosmicznych używanych przez ESA do nowej platformy opartej na technologii RAP (Remote Application Platform). Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania, możliwy będzie dostęp do symulatorów przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej. W ramach projektu, przeanalizowane zostaną możliwości i wydajność platformy, jak również zidentyfikowane zostaną potencjalne problemy związane ze zdalnym dostępem do systemu. Przeprowadzona  zostanie też analiza dotycząca wizualizacji 3D modeli symulacyjnych, a wybrane rozwiązania z tego obszaru zostaną wdrożone do systemu. Zakończenie projektu planowane jest na grudzień 2015 roku.

Po zakończeniu projektu wykonywanego przez Asseco, agencja uzyska zdalny dostęp do symulatorów statków kosmicznych z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki temu, będzie możliwość sprawdzania działania satelitów przed ich wyniesieniem na orbitę.

 

Polska, od 2012 roku jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej – otworzyło to polskim przedsiębiorstwom drogę do współpracy przy europejskich programach kosmicznych i badawczych. Z danych ESA wynika, że rynek związany z cywilnymi rozwiązaniami stosowanymi w kosmosie wart jest 240 bln euro.