7 mln euro na rozbudowę drogi Przemyśl – Hermanowice – Malhowice

2018-10-08

7 mln euro na rozbudowę drogi Przemyśl – Hermanowice – Malhowice

Dziś w Urzędzie Miejskim w Przemyślu została podpisana umowa na rozbudowę drogi wojewódzkiej 885 Przemyśl – Hermanowice – Granica Państwa w Malhowicach. Podpisy pod dokumentem złożyli wiceminister Adam Hamryszczak reprezentujący Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Piotr Miąso – dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

W spotkaniu uczestniczyli także Piotr Pilch – członek zarządu województwa podkarpackiego, wicewojewoda podkarpacki – Lucyna Podhalicz, prezydent Przemyśla, starosta powiatu przemyskiego oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Prawie 7 mln euro, które zostały zarezerwowane na ten cel w ramach Programu Polska-Białoruś-Ukraina, mają zostać przeznaczone na rozbudowę 7-kilometrowego odcinka drogi nr 885, prowadzącej do planowanego przejścia w Malhowicach. Ma ono być alternatywą dla połączenia Przemyśl – Medyka – Lwów. Inwestycja ta poprawi jednak także dostęp do Arłamowa czy Kalwarii Pacławskiej oraz ułatwi codziennie życie mieszkańcom przygranicznych terenów. Zyskają oni bowiem łatwiejszy dostęp do urzędów i instytucji publicznych, a także szybciej i wygodniej dotrą do swoich miejsc pracy. Poprawią się także warunki spedycyjne obszaru. W ramach inwestycji powstaną także chodniki przeznaczone dla pieszych, ścieżki rowerowe, zatoczki przystankowe, przebudowie ulegną skrzyżowania oraz nowy most na rzece Jawor.

Realizacja tej inwestycji wpisuje się w planowaną budowę i uruchomienie wyczekiwanego przejścia granicznego w Malhowicach-Niżankowicach. Jest ono ważne nie tylko dla mieszkańców Przemyśla, ale także całego regionu. Przypomnijmy, że planowane przejście graniczne ma obsługiwać nie tylko ruch osób, ale także przewóz ładunków pojazdami o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Jego wielkość będzie podobna do tego w Budomierzu, szacuje się zatem, że będzie miało także podobną przepustowość. Jego uruchomienie pomoże zmniejszyć natężenie ruchu na pozostałych przejściach granicznych działających na Podkarpaciu.

Podczas spotkania wojewoda podkarpacki zapewniała, że przetarg na budowę planowanego przejścia granicznego zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Lada chwila ma zostać także wszczęte postępowanie przetargowe na rozbudowę drogi 885, która ma być pierwszym etapem budowy przejścia granicznego.

W latach 2014-2020 zrealizowanych zostało już 4 projekty drogowe z projektu Polska - Białoruś – Ukraina, na łączną kwotę 55 mln zł. Warto wspomnieć także o tym, że do końca października trwa nabór wniosków na tzw. mikroprojekty.