5 sposobów na to, jak poprawić swoją efektywność w pracy

2019-01-05

5 sposobów na to, jak poprawić swoją efektywność w pracy

Początek roku sprzyja refleksjom i zmianom. Wiele osób wyznacza sobie przy tej okazji nowe cele zawodowe. To czy je osiągniemy, czy niezrealizowane odejdą w niepamięć, zależy tylko i wyłącznie od nas. Warto sobie pomóc, wypracowując nowe, lepsze nawyki, które pomogą nam efektywniej pracować każdego dnia.

Czy twórczy bałagan, naprawdę jest taki twórczy?

Choć wiele osób twierdzi, że bałagan na biurku zapełnienie nie przeszkadza im w pracy, to jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Uporządkowana przestrzeń, w której pracujemy, pozwala nam skupić uwagę na zadaniu o wiele dłużej, niż gdy wokół naszego komputera piętrzą się stosy dokumentów, teczek i folderów, które nie są nam w danym momencie potrzebne. Wypracowanie nawyku odkładania wszystkiego na swoje miejsce sprawi, że ławo odnajdziemy, to czego w danym momencie potrzebujemy. Dzięki temu nie tylko nie stracimy czasu na poszukiwania, ale także zmniejszmy ryzyko, że coś odwróci naszą uwagę i oderwie nas od realizacji zadania.

Nie zapomnij odpocząć

Wiele osób daje się złapać w pułapkę pospiechu. Pracują coraz dłużej, zostają po godzinach, zabierają pracę na weekendy, a i tak wciąż nie nadążają z wykonywaniem swoich zadań. Jak to możliwe? Jeśli nie pozwalamy sobie na odpoczynek od pracy zawodowej, rezygnujemy z rozrywek, czy zarywamy noce, szybko dopadnie nas przemęczenie i frustracja, które znacznie ograniczają naszą efektywność. W wyniku tego pracujemy dłużej, ale wolniej. Nasza produktywność wzrośnie, jeśli zadbamy o czas na odpoczynek, również aktywny, odpowiednią ilość snu i relaks.

Zapisz sobie na liście, żeby zrobić listę

Kluczem do efektywnego wykorzystania czasu przeznaczonego na prace jest planowane. Codziennie rano lub wieczorem zrób listę zadań do wykonania na dany dzień. Zacznij od tych najważniejszych i najtrudniejszych, aby wykonać je wtedy, kiedy masz jeszcze dużo energii, na koniec dnia zostaw natomiast te łatwiejsze i mniej ważne. Lista sprawi nie tylko, że o niczym nie zapomnisz, ale także pomoże Ci trzymać się najważniejszych spraw w ciągu dnia.

Nie zwlekaj – przestań odwlekać

Odwlekanie ważnych lub trudnych spraw, których nie mamy ochoty załatwić, albo zadań na wykonanie, których pozornie mamy dużo czasu jest zabójcze dla naszej produktywności. Wielu z nas ulega tej pokusie i zostawia je na ostatnią chwilę, trwoniąc cenny czas na przeglądanie Internetu lub mediów społecznościowych. Wówczas,  gdy zbliża się termin, często dopada nas nie tylko strach czy w ogóle zdążymy z realizacją dalej rzeczy, ale także panika w sytuacji, kiedy coś idzie nie tak. Realizację ważnych zadań powinniśmy planować z wyprzedzeniem, zostawiając sobie bezpieczny margines na nieprzewidziane sytuacje.

Rusz się człowieku

Dla naszej efektywności w pracy ogromne znaczenie ma to, czy prowadzimy zdrowy tryb życia. Regularna aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu, doskonale poprawia nastrój i odświeża umysł. Jeśli do tego zadbasz o zdrowe i zbilansowane posiłki każdego dnia, z pewnością będziesz miał więcej energii do pracy, będziesz bardziej odporny na stres i pozytywnie nastawiony do klientów i współpracowników.