5 sposobów na to, jak ograniczyć stres w pracy

2018-10-20

5 sposobów na to, jak ograniczyć stres w pracy

Nadmiar obowiązków, trudne rozmowy z klientami, konflikty ze współpracownikami, jedzenie biegu i ciągły brak czasu sprawiają, że wielu z nas żyje w ciągłym stresie. Ma to negatywny wpływ nie tylko na jakość naszej pracy, ale także na stosunki rodzinne, a przede wszystkim na nasze zdrowie. Jak zatem ograniczyć codzienny stres?

Zorganizuj się

Wielu z nas wpada w pułapkę pośpiechu. Warto przeanalizować nasz dzień i zastanowić się, czy nie możemy wyeliminować z niego przynajmniej kilku czynników, które codziennie szarpią nasze nerwy. Jeśli codziennie rano spóźniasz się do pracy lub wpadasz do biura w ostatniej chwili, zmień swoje poranne nawyki. Wstań wcześniej i wyjdź z domu wcześniej, aby spokojnie dotrzeć na czas i w spokoju zacząć nowy dzień pracy. Jeśli denerwują Cię korki, zastanów się, czy nie możesz pojechać inną drogą. Regularnie przeglądaj swój terminarz i dokładnie planuj zadania. Nie zostawiaj nigdy załatwienia ważnych spraw na ostatnią chwilę, ponieważ wówczas nie będziesz mógł odpowiednio zareagować w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Wyznaczaj cele i planuj

W codziennym natłoku obowiązków na wykonanie, których zazwyczaj mamy za mało czasu, trudno oddzielić te najważniejsze od tych mniej ważnych, które mogą poczekać. Codziennie rano po przyjściu do pracy, przygotuj listę najważniejszych zadań do wykonania na dziś, i drugą z rzeczami, którymi zajmiesz się po odhaczeniu wszystkich punktów a pierwszej listy. W ten sposób nie będziesz musiał zastanawiać się co robić w ciągu dnia. Będziesz po prostu załatwiać po kolei to, co do Ciebie należy. Dzięki temu żadna ważna sprawa Ci nie umknie, a na koniec dnia będziesz mógł stwierdzić, że wszystko zostało wykonane i z satysfakcją wyjść do domu.

Zadbaj o właściwe relacje w pracy

Ze swoimi współpracownikami spędzamy wiele godzin każdego dnia. Odpowiednia komunikacja i pozytywne relacje z nimi są kluczowe dla atmosfery, jaka panuje w biurze. Przyjazne stosunki z kolegami z pracy, pomagają nie tylko we właściwym obiegu informacji w firmie, ale także poprawiają jakość pracy. Poza tym wzajemne wsparcie w kryzysowych sytuacjach pomaga zredukować napięcie.

Odpoczywaj

Nadmiar obowiązków i ciągły niedoczas sprawia, że zapominamy o odpoczynku. Zostajemy po godzinach, zabieramy pracę do domu, a i tak ciągle się z czymś nie wyrabiamy. Jak to możliwe? Nasz organizm bez odpoczynku gorzej funkcjonuje. Mimo że spędzamy wiele godzin na pracy, robimy niewielkie postępy. Zamiast zarywać kolejną noc lepiej się dobrze wyspać. Rano nasz zrelaksowany mózg będzie pracował zdecydowanie szybciej i lepiej. Nie zapominaj jednak o tym, że o odpowiednią dawkę snu i relaksu należy dbać codziennie.

Nie samą kawą żyje pracownik

O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia wiedzą chyba wszyscy, ale mało kto o tym pamięta codziennie rano. Zamiast kawy wypitej w biegu, lepiej zjeść pożywne, pełnowartościowe śniadanie, które dostarczy nam zdecydowanie więcej energii niż kawa i napoje energetyczne. Warto sobie uświadomić, że właściwie odżywianie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i poziom energii, jaką dysponujemy każdego dnia.