25 lat RARR i 15 lat AEROPOLIS - wielka gala w filharmonii

Autor: informacja prasowa
2018-12-19

25 lat RARR i 15 lat AEROPOLIS - wielka gala w filharmonii

 

Wystarczyło 15 lat, by na szczerych polach wokół lotniska w Jasionce wyrósł wypełniony nowoczesnymi fabrykami Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis. Powstały laboratoria, w których testuje się drony i inteligentne szyby, rodzą się innowacyjne startupy. To efekty działalności Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., którą utworzono 25 lat temu, by wspólnie z samorządem tworzyła i realizowała strategię rozwoju Podkarpacia. Jubileuszowa gala odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie już 20 grudnia br.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. jest niewiele młodsza od demokratycznej Polski. Powołana została w 1993 roku, a więc w okresie, kiedy próbowano ułożyć na nowo rozsypaną krajową gospodarkę, zmieniając ją z planowej na rynkową. RARR S.A., która miała współtworzyć strategię dla regionu w tej nowej rzeczywistości, w sposób naturalny stała się instytucją wspierającą rozwój przedsiębiorczości. To ta instytucja uczyła samorządy i mieszkańców regionu, jak korzystać z Funduszy Europejskich jeszcze w okresie przedakcesyjnym.

W 2001 roku w RARR S.A. powstało Centrum Obsługi Inwestora - pierwsze w regionie. Jego głównym zadaniem stało się zainteresowanie światowych firm budową zakładów przemysłowych na Podkarpaciu. Dwa lata później, w 2003 roku, na terenach otaczających lotnisko w Jasionce utworzono Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS. Pierwszymi strategicznymi partnerami stały się firmy: Borg Warner i MTU Aero Engines. Jedna z branży motoryzacyjnej, a druga - lotniczej. To gałęzie przemysłu wpisane obecnie do strategii województwa podkarpackiego jako inteligentne specjalizacje regionu, obok IT i kosmonautyki oraz jakości życia. Dziś Aeropolis skupia firmy wszystkich tych branż. Działają one na skalę globalną, korzystając z bliskości lotniska i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena oraz kuźni kadr, jakimi są rzeszowskie szkoły i uczelnie.

W ciągu 25 lat działalności RARR S.A. stworzyła środowisko przyjazne młodym firmom w Inkubatorze Technologicznym, pomogła setkom firm w pozyskaniu unijnych środków i przeszkoliła tysiące osób. Obecnie koncentruje się na tworzeniu ekosystemu startupowego i intensywnie pomaga w rozwoju ekonomii społecznej. Nadal wspiera przedsiębiorców, sięgających po dofinansowanie z Unii Europejskiej i świadczy na ich rzecz usługi podstawowe i specjalistyczne. Rozwija także działalność badawczo-rozwojową w laboratoriach Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis.

- W ostatnich kilkunastu latach udało się nam stworzyć jeden z najlepszych ekosystemów biznesowych w Polsce. Ogromnie pomogły pieniądze unijne, ale wszystko zaczęło się od wizji takiego ich wykorzystania, by w sercu Podkarpacia powstały komfortowe warunki do budowy firm i kapitału, co przełoży się na dostatnie życie mieszkańców regionu, ich dzieci i wnuków. W realizację tego planu zaangażowało się wiele osób, przede wszystkim naszych pracowników i im szczególnie będę chciał podziękować podczas jubileuszowego spotkania w Filharmonii Podkarpackiej - mówi Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A.

Udział w gali z okazji 25-lecia RARR S.A. i 15-lecia PPN-T Aeropolis zapowiedziało wielu wspaniałych gości. 20 grudnia na uroczystości w filharmonii pojawią się samorządowcy i przedsiębiorcy, przedstawiciele najważniejszych instytucji w regionie. Z recitalem fortepianowym wystąpi Krzysztof Iwaneczko, zwycięzca szóstej edycji „The Voice of Poland”. Będzie okazja do wspomnień i inspiracji na kolejne ćwierćwiecze. Bo wszystko zaczyna się od idei.