130 mln zł na platformy startowe dla startupów z Polski wschodniej

Autor: Marta Sanocka
2018-04-14

130 mln zł na platformy startowe dla startupów z Polski wschodniej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczyła 130 mln zł na „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Konkurs finansowany z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia kierowany jest do ośrodków innowacji, w tym inkubatorów i parków naukowych, leżących na obszarze Polski Wschodniej. Wnioski przyjmowane będą od 30 kwietnia do 14 czerwca.

Ogłoszony konkurs pozwoli wyłonić kilka platform, które będą wyspecjalizowanymi partnerstwami ośrodków działających jako operatorzy programu. Każda z nich zlokalizowana będzie w co najmniej jednym z województw Polski wschodniej, czyli lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim. Celem ich funkcjonowania będzie wspieranie przedsiębiorców, który mają pomysły na stworzenie innowacyjnych produktów i usług w tej części kraju. Początkujący biznesmeni będą mogli liczyć na pomoc na wielu płaszczyznach. Wśród usług oferowanych przez platformy będą m.in. obsługa księgowa i prawna, doradztwo podatkowe oraz marketingowe. Przedsiębiorcy będą mogli także skorzystać z  bezpłatnych usług specjalistycznych, związanych z rozwijaniem i wdrażaniem swoich pomysłów od strony technologicznej i biznesowej. Mogą liczyć także na wsparcie eksperckie takie, jak: opracowanie strategii rozwoju, badania i analizy rynkowe, projektowanie czy zarządzanie. Po zakończeniu programu inkubacji najlepsze przedsięwzięcia będą mogły otrzymać bezzwrotne dotacje przeznaczone na wdrożenie swoich produktów lub usług na rynek. Zadaniem platform będzie zatem przede wszystkim wyłowienie najlepszych pomysłów z całej ich masy, a następnie praca nad nimi w wielu aspektach. Pomoc mentorska, księgowa, prawna oraz prezentacyjna będzie miała na celu przekształcenie pomysłu tak, aby stworzyć produkt lub usługę gotową do skierowania na rynek.

Podczas spotkania inauguracyjnego, które odbyło się w Rzeszowie, wiceminister Adam Hamryszczak podkreślił, że w konkursie preferowane będą firmy, których działanie wpisuje się w inteligentne specjalizacje poszczególnych regionów Polski wschodniej. Przypomniał także, że w konkursie pilotażowym, którego budżet wynosił 25 mln zł, wpłynęło ok. 2,5 tys. wniosków. Wsparcie otrzymało wówczas 210 przedsiębiorców. Datacje pozyskało natomiast 102 firmy. Wiceminister podkreślił również, że ogółem w ramach wszystkich swoich działań, rząd przeznaczył już 3 mld zł na wsparcie dla młodych firm.

źródło: PAP