117 mln złotych na rozwój Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej na Podkarpaciu

Autor: Marta Sanocka
2018-05-23

117 mln złotych na rozwój Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej na Podkarpaciu

W poniedziałek, 21 maja br. marszałek Władysław Ortyl, Przemysław Gorgol dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych i wicemarszałek Bogdan Romaniuk podpisali umowę na dofinansowanie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Pozyskane, prawie 117 mln złotych pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dzięki tym środkom będzie można rozpocząć realizację projekty pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego”.

Całość inwestycji składa się z dwóch etapów. Pierwszy oszacowany został na ok. 287 mln złotych i zakłada zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego. Drugi obejmował będzie budowę i modernizację linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, jego przewidywany koszt to ok. 300 mln złotych. Całość inwestycji pochłonie około 588 mln złotych.

Podpisana w poniedziałek umowa dotyczy etapu pierwszego. Za pozyskane środki zostanie zakupionych 10 pociągów, w tym 8 elektrycznych i 2 spalinowe, które będą obsługiwać połączenia pasażerskie na terenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Nowy tabor, dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych, przeznaczony zostanie do obsługi linii:

  • Rzeszów Główny – Dębica i Rzeszów Główny – Przeworsk,
  • Rzeszów Główny – Kolbuszowa oraz Rzeszów Główny – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka (linia planowana),
  • Rzeszów Główny – Strzyżów n. Wisłokiem.

Poza zakupem nowych pociągów urząd marszałkowski, który jest beneficjentem pozyskanych środków, planuje także inwestycje w budowę zaplecza technicznego na stacji Rzeszów Staroniwa.

Głównym celem inwestycji w Podmiejską Kolej Aglomeracyjną jest zwiększenie częstotliwości i punktualności połączeń kolejowych na obszarze Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Połączenia mają być skomunikowane. Pozwoli to na poprawę oferowanych usług oraz ułatwienie poruszania się po terenie całej aglomeracji rzeszowskiej.

Projekt rozwoju kolei aglomeracyjnej, który będzie realizowany na Podkarpaciu, jest jednym z kilku podobnych, których wdrożenie planowane jest w całym kraju. Rozwój transportu kolejowego jest bowiem priorytetem w tej perspektywie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dla którego ogólna wartość wkładu unijnego to ok. 115 mld zł, z czego 21 mld ma być przeznaczonych na transport kolejowy.